Ümit Şentürk/Sigortacı

*Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?
Ümit Şentürk, Tarım Makinaları (Teknolojileri) Bölümü 1997 mezunuyum. Askerlik ve Söke’de ve Foça’da ziraat mühendisliği yaptım. 2000 yılında sigortacılık sektörü ile tanıştım. İzmir Üçkuyular’da Ordu Pazarı ( OYPA ) mağazacılıkta ilk göreve sigortacılık ile başladım. 2001 yılında OYPA’lar kapandığında çalışma hayatımı aynı şirket içinde sigortacılığı 2009 yılına kadar devam ettim. 2002 yılında evlendim. 2004 yılında Nehir isminde bir kızım dünyaya geldi. 2009 yılında boşandım ve iş hayatımı devam ettirdiğim şirket ile yollarımı ayırdım. Dönüm noktası olan 2009 yılında sigorta acentelik ortaklığına başladım. 2016 yılında Türkmenistan vatandaşı olan Zohre Tayewa ile tanıştım. 2017 yılı şubat ayında kendisi ile evlendim. 2018 yılında şirket ortağı olduğum acentelik ile yollarımı ayırma kararı aldım. 2018 yılında İDS sigorta çatısı altında Profesyonel olarak sigorta danışmanlığı yapmaya başladım. Şu an hala aynı çatı altında profesyonel olarak sigorta danışmanlığı yapmaktayım. Özel sigorta portföyüm var. Bölüm hocalarımızdan Prof. Dr. Cengiz Akdeniz sigortalılarımdan bir tanesidir. 2020 yılında eşimi Türk Vatandaşlığı için müracaatta bulunduk, nasip olursa 2020 yılının ekim ayında vatandaşlığımız onaylanacak ve kimliğimiz gelecek.

*Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Spor alanında masa tenisi etkinliklerine katıldım. Futbol turnuvalarına katıldım ve bölüm olarak birinci gelip kupamızı bölümümüze kazandırdık.

*Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
Yukarıda yazdığım gibi şu an 20 senelik sigortacılık tecrübemi profesyonel olarak icra etmekteyim.

*Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Kendim sosyal bir insanım. Karakterim gereği sabit monoton bir hayatı sevmemişimdir. Hür olarak çalışmayı ve sevdiğim işi yapmayı hedeflemişimdir. İşimi en iyi şekilde yapmayı özen gösteren bir insanım. Buda beni mutlu ediyor. Üniversite hayatı bana insanlar ile etkileşimi ve kendini tanımayı öğretmiştir.

*Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?
Bağlarım devam ediyor. Bölüm Akademisyenlerimizden Prof. Dr. Cengiz Akdeniz ile iletişim içindeyim. Kardeşim Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi yemek hanesinde devlet memuru olarak çalışmaktadır. Adı, Bülent Şentük’tür.

*Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?”
Kısaca üniversite kişiye belki okuduğu bölüm ile ilgili iş imkanı sunmayabilir ama hayatında mutlaka karakterinde ya da sosyal iletişiminde etkisi olan bir kurumdur.