Turusan Çiner/İdeart Reklam Ajansı-Sahibi

Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?

Turusan Çiner, 2007 yılında Fen Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun oldum. Ardından Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Yüksek Lisansımı tamamladım Halen Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Reklamcılık doktora programına devam etmekteyim. Hem bir mezun hem de halen bir öğrenciyim. Kısacası, Ege Üniversitesi maceram dolu dizgin devam ediyor 

*Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?

Okulumu gerçek anlamda çok seviyorum. Sosyal hayat anlamında pek çok olanağa sahip olduğunu düşünüyorum. Şüphesiz ki bu olanaklar, kullanmasını bilenlere, gerek özgüven, gerek iletişim becerileri, gerekse kişisel gelişim anlamında pek çok fayda sağlıyor. Halen daha lisans döneminde tanıştığım farklı fakülte ve bölümlerden pek çok arkadaşımla görüşmekteyim.

*Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Lisans bölümünden mezun olduktan sonra aslında bölümünle doğrudan ilgisi olmayan bir yöne doğru ilerledim. Doğrudan ilgisi olmayan diyorum çünkü bana sorarsanız matematiğin hayatımızın her alanında dolaylı olarak önemli bir etkisi olduğuna inanıyorum. Hele ki işletme yönetimi tarafında… Matematiksel bakış açısına sahip bir insanın doğru yaklaşımlarla her işte başarılı olabileceğini düşünüyorum.

2008 yılında, halen sahibi olduğum İdeart Reklam Ajansı’nı kurdum. Geride kalan 12 yılda; global markalara hizmet veren ve alanında pek çok ödül almış olan bir işletme haline getirdim.

* Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?

Ege Üniversitesi, Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden bir tanesi. Gerek sunduğu eğitim, gerekse sosyal olanaklar anlamında da başarısını dünya çapında kanıtlamış kurumlardan bir tanesi. Bugün mezunlarımız, gerek ulusal, gerekse uluslararası pek çok işletmede önemli kademelerde hizmet vermekte. Mesleğim gereği pek çok firmayla görüşüyorum ve buralarda Ege Üniversitesi mezunları ile karşılaşıyorum. Benzer yaşanmışlıklarımız var. Benzer hikayeleri yaşamış, aynı kültür içerisinde yetişmiş insanlar olarak yakın bir iletişim dilimiz oluyor. Bu her iki taraf için de önemli bir şey.

*Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?

Belirttiğim gibi öncelikle halen daha bir Ege Üniversitesi öğrencisiyim. Bunun haricinde okuduğum diğer bölümlerden hocalarımla ve öğretim görevlisi arkadaşlarımla iletişimim sürüyor. Bir müteşebbis olarak farklı konularda farklı proejeler üretmeye devam ediyorum. Her hangi bir konuda bir şey danışacağım ilk yer yine okulumun kıymetli öğretmenleri oluyor.

*Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?

Gerçek anlamda çok güzel anılar biriktirdim Ege Üniversitesi’nde… Halen daha devam eden ve ömür boyu devam etmesini arzuladığım çok güzel dostluklar kurdum. Hem eğitim, hem de sosyal anlamda değer katan bir okul Ege. Kapısından giren Turusan’la kapısından çıkan Turusan arasında gerçekten çok büyük fark var. İzmir’de okumayı ve yaşamayı zaten apayrı tutuyorum. Burası Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri. Yaşanılası bir şehir. Ve bir mezunu olarak okumayı düşünen tüm gençlere Ege’li olmayı tavsiye ediyorum.