Sevda ERBAŞ/Öğretmen

Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?
Merhabalar ismim Sevda ERBAŞ. Kendimden biraz bahsedeyim, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünden 2018 yılında mezun oldum. Ege Üniversitesi’nde aldığım kaliteli akademik eğitim sürecinde aklımda her zaman alanımla ilgili kendimi daha da geliştirmek ve ileriye gitmek vardı. Bu nedenle aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği üzerine yüksek lisansa başladım. Şu an tez aşamasındayım sosyal bilgiler eğitimi ile ilgili bir konu üzerinde çalışmaktayım.
Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Ege Üniversitesi büyük kampüsü ve geniş imkânlarıyla öğrencilerine sosyalleşebilmeleri adına birçok seçenek sunan bir üniversitedir. Üniversitemizin öğrenci toplulukları çok aktif şekilde faaliyet göstermektedir. Öğrencilerin kaliteli bir eğitim almalarının dışında kendilerini birçok farklı olanla geliştirerek sosyalleşmeleri için iyi bir üniversite iklimine sahiptir. Üniversitenin ilk yılında bisiklet topluğuna üye olmuştum ancak devam etmemiştim. Daha sonrasında kendi mesleğimle ilgili deneyim kazanabilmek açısından EÇEV ‘de bir süre gönüllü öğretmenlik yaptım. Bu süreçte birçok kişiyle tanıştım ve mesleğimi sahada uygulayabilme öğrencilere dokunabilir fırsatım oldu. Bunların dışında aktif kampüs hayatı nedeniyle üniversitemizde gece sineması etkinlikleri ve son yılımızda yapılan Ege Üniversitesi Festivali gibi birçok etkinliğe katıldım. Tüm bunlar sadece bir üniversite kampüsü içerisinde birçok arkadaş edinerek gayet iyi, eğlenceli ve kaliteli vakit geçirebilmemiz adına güzel sosyal aktivitelerdi. Sadece arkadaş edinmek adına değil, farklı düşünceleri, bakış açılarını tanıma, farklı alanlar hakkında bilgi edinebilme, sınav ve derslere yönelik stresin atılacağı ve sosyal olarak kendi geliştirebileceğin sosyal ortamlar sunan faaliyetlerdir.
Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
Şu an özel bir eğitim kurumunda 5- 6- 7. sınıflara Sosyal Bilgiler Dersi 8. sınıflara ise İnkılap Tarihî ve Atatürkçülük dersi vermekteyim. Tam olarak eğitim aldığım alan üzerine mesleğimi gerçekleştiriyorum ve bu durumda beni çok mutlu ediyor. Eğitim Fakültesi’nde yıllarca emek vererek aldığımız kaliteli eğitimi simdi gelecek nesillere verebiliyor olmak paha biçilmez bir duygu.

Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Hem profesyonel iş hayatımda hem de sosyal hayatımda Ege Üniversitesinde okumanın güzel yönleri ile her zaman karşılaştım. Yüksek lisansı kazanma sürecimde ve ders aşamam da bir Ege mezunu olarak aldığım eğitimin avantajlarını sık sık gördüm. Aynı zamanda tez sürecim de de alanım üzerine aldığım eğitimin artılarını yaşıyorum. Profesyonel iş hayatında iş bulma konusunda özellikle eğitim fakültesi mezunu olarak birçok eğitim fakültesine göre Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun olmanın avantajları ile karşılaştım. Ama tabi bu süreçte özellikle öğretmenlik mesleğine yönelik kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz, mesleğinizi ne kadar donanımlı ve ahlaki şekilde gerçekleştirdiğiniz büyük bir önem taşımaktadır. Çocukların kalplerine dokunan, nesillere yön veren öğretmenlik gibi bir meslekte, alınan eğitimin donanımlı ve kaliteli olması gerektiğini düşünüyorum. Bu açıdan özellikle fakültem ve bölümümde aldığım gerek alan yeterliği ve öğretim yöntemleri, gerekse öğrencilerle iyi ilişkiler kurma, onları iyi anlayabilme ve yardımcı olabilme adına öğretmen yeterliği konusunda çok şanslı olduğu düşünüyorum. Mesleğe başladığım da lisans dönemim de zorlandığım, yeri geldiğinde çok fazla yorulduğum pek çok şeyin aslında ne kadar gerekli olduğunu anladım o yüzden her zaman iyi ki Ege diyebiliyorum.
Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?
Ege Üniversitesi ile bağlarım şu şekilde devam ediyor. Sık sık okulumu görmeye gidiyorum ve hocalarım ile görüşmeye çalışıyorum. Çünkü onların üzerimdeki emeklerini ve bana kazandırdıklarını hiçbir zaman geri ödeyemem yerleri bende her zaman çok ayrı olacak. Ayrıca bir Ege Üniversitesi mezunu olarak, Ege Üniversitesi’nin mezunlarına yönelik yaptığı etkinliklerde yer almaya çalışıyorum. Bu şekilde üniversitemle aramdaki bağları mümkün oldukça devam ettiriyorum.
Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?
Ege Üniversitesi, öğrencilerine birçok fırsat tanıyan büyük ve gelişmiş kampüsü kaliteli eğitimi ile Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden bir tanesidir. Bu nedenle Ege Üniversitesi’nde okumayı düşünen öğrenci arkadaşlarım açısından, okumak istedikleri bölümü çok iyi bir şekilde araştırmalarını, avantajları ve dezavantajlarını bilmelerini ama iyi bir üniversite yaşamı ve nitelikli eğitim içinde tercih ederlerse Ege Üniversitesi’nin onlara çok şey katacağını söyleyebilirim. Şuan Ege Üniversitesi’nde okuyan öğrenci arkadaşlarım için ise tabii fakültelere göre farklılık gösterse de Ege Üniversitesi eğitim açısından gerçekten donanımlı eğitimi olan bir üniversite ve bu donanımlı eğitimin öğrencilik yıllarında bazı zorlukları olabiliyor. Ancak eğitim döneminde yaşanan bu zorluklar sonunda bitiyor ve Ege mezunu olarak birçok avantajı da beraberinde getirdiğini düşünüyorum. Ege üniversitesi benim okumayı en çok istediğim üniversiteydi ve kısmet oldu. Okudum ve mezun oldum. Çoğu kez keşke hala devam etseydi diyorum çünkü o dönemlerin gerçekten değeri özlemeye başlanıldığında anlaşılıyor. O yüzden hala elinizdeyken sonuna kadar tadını çıkartmanızı öneririm. Umarım Ege’yi seven, onun ruhunu anlayan ve iyi ki Ege diyebilen birçok öğrencimiz ve mezunlarımız olur çünkü ‘’Egeli olmak ayrıcalıktır!’’.