Şahika AKAT/Ziraat Yüksek Mühendisi-Ruhsatlandırma Sorumlusu

*Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?
Ben, Şahika AKAT. Elazığ doğumluyum fakat İzmir’de büyüdüm. Eğitim hayatımın büyük bir kısmını da İzmir’de tamamladım. Eğitimime ilk olarak Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu Seracılık Programı ile başladım. Ve 2007 yılında Seracılık programından mezun oldum. Ardından, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nden mezun oldum. Daha sonra, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü, Fitopatoloji Anabilim Dalı, Bakteriyoloji alanında Yüksek Lisansımı tamamladım. Hâlihazırda Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü, Fitopatoloji Anabilim Dalı’nda Doktora eğitimime devam ediyorum.
*Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Sizce ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Aslında benim sosyal aktivitem ile mesleğim iç içe geçmiş durumdaydı. Hedefim; Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde eğitim almak olduğu için Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu Seracılık Bölümü 2. sınıftayken Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde bazı laboratuvarlara gitmeye, buralarda çeşitli görevler almaya, kendimi bu alanda geliştirmeye çalıştım. Bir süre sonra bu benim sosyal aktivitem olmaya başladı. Serada deneme yürüten bazı araştırmacıların denemelerinde gönüllü olarak çalışmaya başladım, bu hem mesleğimle ilgili çok fazla bilgi edinmemi hem de benim için en güzel sosyal aktivitenin aslında mesleğimin pratik kısmı olduğunu fark etmemi sağladı. Bu tür deneyimlerin, hedeflerle birlikte, bir öğrencinin kariyerini kendine en uygun şekilde belirleyebileceği yol olduğunu düşünüyorum. İyi bir eğitim her zaman önemli ancak günümüzde fark yaratmak için maalesef yeterli değil. Bu sebeple, teorik eğitimin yanında kişinin mesleği ile alakalı pratik olarak ta kendini geliştirmesi ve bunu sosyal aktivite gibi eğlenceli bir şekilde yürütmenin de oldukça keyifli olduğunu söyleyebilirim.
*Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
Tarım alanında faaliyet gösteren uluslararası bir firmada Ziraat Yüksek Mühendisi-Ruhsatlandırma Sorumlusu olarak çalışıyorum. Biraz detaylandırmam gerekirse, yurtdışında alanında uzman bazı firmalardan ruhsata esas numuneler temin edilerek hedef bitki ve zararlı organizmalar için etkinlik, kalıntı denemeleri kuruluyor. Bu deneme sonuçlarına göre; eğer ürün istenilen etkinliği gösteriyorsa ve bu da otorite tarafından onaylanıyorsa birkaç prosedürden daha geçen ürünlerin ruhsatlandırma işlemi tamamlanarak uygun ambalajlarda ve uygun dönemde satışına başlanıyor. Özetle; Bitki Koruma Ürünlerinin formulasyonları üzerinden Tarım ve Orman Bakanlığı yönetmeliklerine uygun şekilde ruhsatlandırılmasını sağlıyorum. Ardından, ruhsatlı Bitki Koruma Ürünleri firmamızın çeşitli dağıtım kanallarıyla piyasaya arz ediliyor diyebiliriz.
*Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Ege Üniversitesi’nde birbirinden değerli, alanlarında uzman hocalarımızdan aldığım değerli bilgiler, eğitimler sayesinde bugün meslek hayatıma emin adımlarla devam ediyorum. Ege Üniversitesi’nden son mezuniyetimin üzerinden yaklaşık 6 yıl geçmiş olmasına rağmen, bugün hala desteklerini gördüğüm birçok hocam var. Bu bağlamda, Ege Üniversiteli biri olarak bu ayrıcalığı her alanda hissettiğimi söyleyebilirim.

*Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?
Bugün birçok kişi Ege Üniversitesi’nde bulunan birçok hocası, meslektaşı ile hem sosyal hem de mesleki anlamda görüşmeye devam ediyor. Ben de bunlardan biriyim. Ege Üniversitesi’nde bulunan çoğu hocam ile özellikle sektöre yarar sağlayacak bazı projelerde buluşmaya devam ediyoruz.
*Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?
Kariyeriniz ve mutluluğunuz sizin elinizde. Sadece derslere girip çıkarak ve iyi notlar alarak en iyi ihtimalle vasat bir mezun olabilirsiniz ki bunun için de her Üniversite sizin için aynı anlamı taşıyacaktır. Üniversite seçimi ve dönemi çok değerlidir. Bu yüzden, Ege Üniversitesi’nde okumayı düşünen öğrenci arkadaşlarıma en doğru seçimi yapmak üzere olduklarını, okuyan arkadaşlara da bu ayrıcalığın tadını çıkarmalarını öneririm.