Pelin YAZICI/Kontrol Mühendisi-Gıda Mühendisi

Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?
Ben Pelin Yazıcı. 2018 yılı temmuz ayında Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum.

Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Üniversite hayatımda kısa süreli dans, havacılık ve yelken kulüplerinde yer aldım. Bölümde olduğum süre içerisinde mesleki hayatı tanımak, aynı mesleği paylaşacak öğrenci arkadaşlarımla bir arada olmak adına TMMOB Gıda Mühendisleri odasında , seminer komisyonunda görev aldım.

Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
Yaklaşık 2 yıldır meyve suyu /meyve suyu konsantresi üreten bir fabrikada kalite kontrol mühendisi olarak çalışmaktayım. Çalıştığım pozisyonun görev tanımı; üretim sürecini kontrol etmek, hammaddeden son ürüne duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerin takibini yapmak, kalite politikasına uygun faailetler ortaya koymaktır.

Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Aldığım eğitimin teknik açıdan iş hayatına sağlam bir alt yapı oluşturduğunu belirtmek isterim. Üniversite hayatımdaki yer aldığım proje ve organizasyonlar sayesinde problem çözme, takım çalışması, etkili iletişim konularında kendimi geliştirdiğimi söyleyebilirim.

Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?
Üniversitede gerçekleşen ve planlanan süreçleri yakından takip etmekteyim.

Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?
Köklü bir üniversite olan Ege Üniversitesi’nde alınan teknik eğitimin, öğrencileri iş hayatı için sağlam bir altyapı oluşturduğunu söyleyebilirim. Bunun yanı sıra Ege Üniversitesi’nde okumak kişilerin sosyal ve kültürel olarak kendini geliştirmesi için bir fırsattır.

Saygılarımla,
Pelin YAZICI.