Özgül GÜRCE/Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı

Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Sosyal aktivite olarak konserler, film gösterileri ve çeşitli seminer ve birçok konferansa katıldım. Hem mesleki açıdan kendimi geliştirmeme olanak sağladı hem de sosyal açıdan genel kültür seviyemizi yükselttiğini düşünüyorum.
Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnek ile açıklayabilir misiniz?
Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına bağlı Zirai Üretim İşletmesi Tarımsal Yayım ve Hizmet içi Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde çalışmaktayım. Kurumumuzda Bakanlığımız personeline ve değerli çiftçilerimize eğitimler vermekteyiz. Aynı zamanda pamuk üzerine uzmanlaşmak için araştırmalarıma devam etmekteyim.
Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Profesyonel iş hayatımda diğer Ege mezunları gibi pratik bilgi ve mesleki donanımımız sayesinde hemen fark edilmekteyiz. Ziraat alanında yeterli ve iyi derecede mezun olduğumuzu düşünüyorum bu konuda çok şanslıyız. Uygulamalı eğitimlerin ve değerli hocalarımızın bize kattığı özgüven ve sorumluluk bilinciyle verilen görevleri layıkıyla yerine getirmekteyiz. Ayrıca sosyal hayatımızda kendini doğru ifade edebilen birey olmamız Ege’de okumanın etkilerinden biri.
Ege Üniversitesi ile bağlarınız nasıl devam ediyor?
Ege üniversitesine 2 yıllık ön lisans programı ile başlamıştım. Şimdi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalında yüksek lisans yapmaktayım. Profesyonel iş hayatımda eğitim merkezinde çalıştığım için yeni bilgiler edinmek ve kendimi güncellemek için Ege kütüphanesine uzaktan erişim sayesinde rahatlıkla ulaşabilmekteyim. Yüksek lisanstan sonrada Üniversitemizin değerli hocalarının bilgi ve tecrübelerinden doktora yaparak da yararlanmayı düşünmekteyim. Kamu kurumu ve üniversite işbirliğinin bulunduğu projeler sayesinde Ege Üniversitesiyle bağımın her daim devam edeceğini umuyorum.
Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?
Ege üniversitesinde okuyan ve okumayı düşünen öğrenciler mutlaka Ege Üniversitesi’nde bulunan merkez kütüphaneden faydalansınlar. Sosyal aktivelere katılsınlar (sinema gösterileri, konserler, kariyer günleri, seminer, konferanslar vb.) Yabancı dillerini üniversiteyi okurken geliştirsinler. Daha sonraya bırakmasınlar.