Öğr. Gör. Aliye YILDIRIM KESKİNOĞLU/Pamukkale Üniversitesi

Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Üniversite Lisans 2. Sınıfta kaya tırmanışı topluğuna katılmıştım. Bu toplulukla birlikte hem kaya tırmanışına yönelik teknikler öğrendim hem de birçok bölümden yeni arkadaşlar edindim. Sosyal aktivitelerin ve toplulukların hayatı kolaylaştırmada ve grup çalışmasında kazanımlar sağladığını düşünüyorum.
Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnek ile açıklayabilir misiniz?
Mart 2019’dan beri Pamukkale Üniversitesi Tohum Islahı ve Genetik Uygulama ve Araştırma Merkezinde Öğretim görevlisiyim. İş hayatımda, merkezimizin hedefleri doğrultusunda tohum ıslahına yönelik araştırmalar yapıyorum. Hem Denizli’de hem de İzmir’de kurduğum denemelerle veriler topluyorum, analizler yapıyorum. Bu araştırmaların sonucunda yeni ve yerli tohum çeşitlerini Türk tarımına kazandırmayı hedefliyoruz. Yoğun olarak soya fasulyesi üzerine araştırmalar yaparak bunları yayına dönüştürüyorum.
Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Lisans ve yüksek lisansımı Ege’de tamamladım. Doktora eğitimim de Ege’de devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi’nde yeni kurulan bir merkezde Ege’de aldığım eğitimin ve edindiğim bilinç sayesinde işlerimi ve araştırmalarımı başarılı bir şekilde yürütebiliyorum. Ege gerçekten yol gösterici ve misyonu yüksek bir üniversite. Ege’de kampüs ortamında, İzmir’in güzelliğinde eğitim alırken zaman çabuk akıp geçiyor ve mezun olduğunuzda bir korku ile başlıyorsunuz yeni hayata ancak karşınıza çıkan birçok sınav ve zorlukla okurken farkında olmadan edindiğiniz tecrübeler sayesinde başa çıkabiliyorsunuz.
Ege Üniversitesi ile bağlarınız nasıl devam ediyor?
Şuan Ege Üniversitesi’nde doktora 4. Sınıftayım. Hem danışman hocamla hem de bölüm hocalarımla sık sık görüşüyoruz. Birlikte araştırma projeleri yürütüyor yeni projeler planlıyoruz. Bölümde ve fakültede yapılan etkinliklere katılmaya çalışıyorum. Kongre, kutlama gibi etkinliklerle de bir araya geliyoruz.
Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?
*Ege’nin imkânlarından sonuna kadar faydalanmalılar.
*Ege’de okumak rahat ve güzeldir. Zorlandıkları, kafaları karıştıkları an danışmanlarından destek istemeliler.
*Hedeflerini erken belirleyip, ilerlemek için mücadele etmeliler.
*Erasmus gibi yurtdışı faaliyetlerde birçok ülke ile anlaşması olan Ege’de bu imkândan yararlanmaya çalışarak hem ulusal hem de uluslararası bağlantılar kurarak okudukları bölümde kendilerini geliştirmeliler.
*Eğlence ve eğitim zamanlarını birbirinden ayrı ve dolu dolu yaşamalılar.