Necati Kaya/TitriFikir Reklam Ajansı-Ekip Lideri

Mezun Görüş Soruları
*Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?
Ben Necati Kaya. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nün 2013 yılındaki ilk mezunlarından birisiyim. Bölümün ilk mezunlarından biri olmaktan çok da mutluyum. Okulumla ilgili her sohbette bu detayı kesinlikte belirtiyorum. Şu an Türkiye’nin en etkin ikinci bağımsız reklam ajansı Titrifikir’de kreatif ekip lideriyim.

*Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Üniversite yaşantım boyunca çeşitli sosyal aktivitelerim oldu. Bunların en başında “Şantiye” gelir. Şantiye etkinlikleri, Reklamcılık bölümü öğrencileri ve eğitmenlerinin birlikte hayata geçirdikleri bir organizasyon. Gerek reklam sektörünün gerekse pazarlama sektörünün öncü isimlerini Şantiye etkinliği çerçevesinde okulumuza davet edip merak ettiklerimizi sorduğumuz, onların tecrübelerinden faydalandığımız değerli bir sosyal aktivitede aktif rol aldım. Şantiye benim ve birçok arkadaşımın İstanbul’da staj bulmasına yardımcı oldu. Önemli isimlerle tanışma fırsatı verdi. Öğrenciyken Şantiye’de tanıştığım, şimdi meslektaşım olan bazı reklamcılarla arkadaşlığımız hala devam etmekte.
Bunun dışında Fakültenin Sinema Kulübü’nün düzenlemiş olduğu film günlerine yoğun bir katılım gösterdim. Öğrenci bütçesiyle sık sık sinemaya gidemediğimiz için film günleri bizim için bulunmaz bir nimet olmuştu. Seçilmiş ve rafine filmler izleyerek sinema görgümü geliştirmemde ciddi katkı sağladı.
İş hayatınızda tam olarak neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
Reklam sektörüne reklam yazarı olarak girdim. O yıllarda, reklam kampanya fikri bulmaktan senaryo yazmaya, yazılı bir metnin redaksiyonunu yapmaktan broşür metni yazmaya, metinsel tüm işlerle içli dışlıydım. Yıllar geçip kariyerimde ilerledikçe yaptığım işlerde değişiklikler olmaya başladı. Reklamcılık alanında çizgi altı çalışmalar olarak geçen broşür, insert, flyer vb. materyallerin yazımından uzaklaşıp daha çok kampanya fikri bulmaya, reklam senaryosu yazmaya odaklandım. Bir süre sonra kreatif ekip lideri olunca başka sorumluluklar da eklendi. Şu an sekiz kişilik ekibimle birlikte Ülker, PepsiCo, Frito Lay, Zen Pırlanta, Getir gibi yerel ve global birçok markaya 360 derece iletişim çerçevesinde hizmet veriyoruz. Televizyon reklamlarından açık hava kampanyalarına, dijital içeriklerin üretilmesinden etkinlik tasarlanmasına bu markaların reklam alanındaki tüm çalışmalarıyla birebir ilgileniyoruz.
Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Bahsettiğim gibi Reklamılık Bölümü’nün ilk reklamcılık mezunlarındanım. Sektöre ilk girdiğimizde daha önce bizim okulumuzdan mezun olup reklamcılık alanında başarı yakalamış biri yoktu. Yani sektördekilerin “Ege Üniversitesi mezunları iyidir.” gibi bir referansı yoktu maalesef. Daha çok Anadolu Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi mezunları sektörde ağırlıktaydı. Fakat Ege mezunları olarak bizler zaman içinde kendimizi gösterip, bir şeyler başardıkça bir takım referanslar oluşturmaya başladık sanırım. Şu an ülkemizdeki reklamcılık sektöründe bölümümüzün imajının iyi olduğunu söyleyebilirim. Ülkemizde faaliyet gösteren çok sayıda önemli reklam ajansında Ege mezunlarının çalıştığını ve başarılı işler ürettiklerini görüyorum. Bu da bizleri çok mutlu ediyor. Bundan sonra Ege Üniversitesi eğitim alacak ve Reklamcılık Bölümü’nden mezun olacakların bunun avantajını biraz daha fazla yaşayacaklarını düşünüyorum.
Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?
Bölümdeki hocalarımızla iletişimim devam ediyor. Etkinlikler oldukça dahil olmaya, elimden geldiğince katkı sağlamaya çalışıyorum. Ama İstanbul’da yaşadığım ve yoğun bir tempoda çalıştığım için fiziken İzmir’e, okula gelmem çok mümkün olmuyor maalesef.

*Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?”
Üniversite 2’de boyoz yiyin, 525’in en dolu haline en az bir kere binin. 🙂 Şaka bir yana, Ege Üniversitesi Türkiye’nin en güzel kampüslerinden birine sahip önemli bir üniversite. Bunun değerini mezun olduktan sonra çok daha iyi anlıyorsunuz. Çoğu üniversitenin sahip olmadığı sosyal olanaklara ve akademik bir geçmişe sahip. Öğretim üyeleri iletişime açık, cana yakın ve arkadaş olabileceğiniz kişiler. Bunun yanında Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birinde okuma şansınız olacak. Kısacası şu an sizinle yer değiştirmeyi çok isterdim.