Nagihan Kırcalı Haznedar/Hacettepe Üniversitesi-Araştırma Görevlisi

Mezun Görüş Soruları
*Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?
Merhabalar, ben Nagihan Kırcalı Haznedar. 1990 Konya doğumluyum. Üniversite sınavına ilk girişimde yanlış bir tercih yaparak gıda mühendisliği bölümüyle başladım lisans hayatıma, 2 yıl okuduktan sonra bu mesleği yapmak istemediğime karar vererek okulu bırakıp tekrar sınava hazırlandım ve Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ne girdim. Mezun olur olmaz hep hayalim olan akademisyenlik için yüksek lisans mülakatlarına girmeye başladım ve Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümü Toplum beslenme Anabilim Dalı’ nda yüksek lisans programına başladım. 2016 yılında Öğretim Üyesi Yetiştirme (ÖYP) programıyla araştırma görevlisi olmaya hak kazandım. Halen aynı bölümde doktora eğitimime devam etmekte ve araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım.

*Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Sınıf temsilcisi olmam sebebiyle diğer bölümler ve okul çapında yapılan çoğu etkinliğe katıldığımı söyleyebilirim. Bunlar kendimi daha iyi tanımama, daha iyi ifade edebilmeme katkı sağladı. Çok fazla insanla bir araya gelip tanışma ve beraber çalışma imkanım oldu.
Okulun fotoğraf topluluğundaydım. Bu sayede İzmir’in pek çok yerini (Foça, Ayvalık, Şirince, Seferihisar, Alaçatı, Çeşme) toplulukla birlikte gezip görerek hem kültürel ve tarihi bilgilerimi hem de çekim pratiğimi arttırma şansım oldu.

*Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
Bir taraftan kendi eğitimimi sürdürürken, diğer yandan sonraki jenerasyonların eğitimine katkıda bulunuyorum. Lisans derslerini asiste ediyorum. Ders kapsamında ders programlarının oluşturulması, ödev ve projelerin planlanması, okunması, laboratuar derslerinde uygulamaların yapılması gibi sorumluluklarım var. Ayrıca danışmanı olduğum öğrencilerin ders kayıt işlemleri ve durumlarının takibini de yapıyorum mezuniyetlerine kadar.

*Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Ege Üniversitesi mezunu olmaktan her zaman gurur duydum. Hem eğitim kalitesi hem de sosyal imkanlarıyla böyle bir okuldan mezun olmak her anlamda 1-0 önde başlamanızı sağlıyor. Egenin samimi ortamı ve farklı insanlarla, farklı kültürlerle birarada bulunmak iletişim becerilerimi geliştirmemi sağladı.

*Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?
Ege Üniversitesi’nde kurmuş olduğum çoğu dostluk halen devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış olan arkadaşlarımla sürekli bir fırsat yaratıp görüşmeye çalışıyoruz.
Hocalarımsa sadece 4 yıl değil, ömür boyu yanımda olup her ihtiyacımda halen beni desteklemeye devam ediyorlar.

*Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?”
Ege Üniversitesi’nde okumak çok büyük bir ayrıcalık.
Çoğu mezun arkadaşınızdan daha iyi bir eğitim alıyorsunuz. Bunun farkında olun, kendinize değer verin.
Bilimsel anlamda yetişirken diğer yandan sosyal anlamda da kendinizi geliştirin. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde eğitim görüyorsunuz; ancak sosyal açıdan da kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmayın.
Mesleğinizle ilişkili doğru bilgiye ulaşmak ve insanlara aktarmak sizin sorumluluğunuzda arkadaşlar, bu durumun farkında olup toplum için faydalı olmaya çalışın.