Merve Arslan/DÖHLER EGE Kalite Kontrol Teknikeri

GIDA SEKTÖRÜ VE OKUL ARASINDAKİ BAĞ

Sektörde beni neler bekliyor? Okulda öğrendiğim bilgiler meslek hayatımda işime yarayacak mı? Mezun olduktan sonra hangi departmanlar da çalışacağım? Vs. gibi sorular mezun olacak öğrencilerin kafalarını boğuyor. Gıda Teknolojisi Bölümü adına konuşmam gerekirse bu soruların birçoğu olumlu. Nasıl mı? Mesleğimize yani gıda teknikerlerine gıda sektöründe oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle Ege Üniversitesi Gıda Teknolojisi mezunu iseniz iş konusunda kolay kavraya bilen ve anlayabilen bir birey olarak iş hayatınıza olumlu etkiler katacaktır. Gıda Teknolojisi Bölümünden mezun olduktan sonra sektörde Laborant, Kalite Kontrol, Kalite Güvence Sistemleri, Üretim, ARGE… gibi departmanlarda iş imkanı bulabilirsiniz.
İlk olarak okul hayatım boyunca aktif bir öğrenci olmaya çaba gösterdim, bu tabi ki Ege Üniversitenin tanıdığı imkanlar ve fırsatlar sayesinde yerini buldu. Bunu ilk olarak anlatmamın sebebi iş hayatında aktifliğin ve özgüvenin ön planda olacağını vurgulamaktır. Şu anda yapmakta olduğum işte Ege Üniversitesinin tanımış olduğu aktivitelerin katmış olduğu özveriyle çalışmalarımı sürdürmekteyim ve bunun yanında bilinçli ve akılcı bir sistemle iş ahlakını ve işleyişini bana katmış olduğunu da vurgulamak isterim. Şu anda çalışmakta olduğum firmada kalite kontrol teknikeri olarak çıkan son ürün analizleri, ithalat ve ihracat sevkiyatlarının kontrolü, kritik nokta kontrolleri, hammadde girdi-giriş analiz ve kontrolleri, hijyen kontrolleri, üretim hattı kontrolleri vs. gibi günlük kontrollerle ilgileniyorum.
En başta bahsettiğim sorular iş ve kariyer hayatını düşünen her birey için geçerli olup zamanla üstesinden gelinebildiğinin bilincinde olacaktır. Ege Üniversitesinin bize tanımış olduğu imkanlar ve verdiği bilgiler sayesinde iş hayatımızda başarılı noktalara gelebileceğimize inanıyorum. Ve sektörümüzde iyi bir kariyer yapabilmek için en önemli şey farkındalık yaratmaktır. İş hayatında yola aynı noktadan bakmak yerine kendiniz daha yaratıcı bir kestirme yol çizmeye başladığınız gün kariyer basamaklarının ilk adımlarını atmış olacaksınız.
İsim Soy İsim : Merve Arslan
Meslek: DÖHLER EGE Kalite Kontrol Teknikeri
Ege Üniversitesi TKMYO ( Gıda Teknolojisi Bölümü ) 2017-2019