Elvin SÖNMEZ GÜLER /Yüksek Peyzaj Mimarı

Mezun Görüş Soruları;

*Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba,ben Elvin Sönmez Güler, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü 2000 mezunuyum. 2005 yılında yine kendi bölümümde yüksek lisansımı tamamladım. Yüksek lisansımın tez aşamasında bir süre İngiltere’de dil eğitimi ve tez çalışmam için bulundum. 2003 yılında Türkiye’ye dönüş yaptım ve aynı yıl kendi işimi kurdum. O yıldan beri eşim Edip Güler ile kurmuş olduğumuz SDR GRUP ( SDR Tarım Fidancılık Peyzaj A.Ş. , Sedir İzmir Peyzaj Mimarlığı Hizmetleri , Edip Güler Fidancılık ) şirketlerimiz bünyesinde kendi işimizi yapıyoruz. 2004 yılından beri Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi’nin yönetim kurullarında farklı görevlerde yer aldım. Bu yılın başından beri yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütüyorum. Tüm bunlara ek olarak 2018 yılından beridir İzmir Ticaret Odası Meslek Komitesi Başkanlığı görevimi de yürütmekteyim.
Meslektaşım, iş ortağım, sınıf arkadaşım Edip Güler ile evliyim. Eda ve Eren adında 2 çocuk annesiyim.

*Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?

Gerek lisans gerek yüksek lisans aşamasında okulumuzun sosyal aktivitelerinde aktif olarak yer aldım. 1999’da arkadaşlarımla Ege Ziraat Fakültesi Oyuncularını kurduk ve takip eden yıllarda birkaç oyun sergiledik. 5 yıl kadar Ege Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu’nda yer aldım. Mezuniyetimden sonra da Mezunlar Derneği bünyesinde çalışmalarımıza bir süre daha devam ettik. Buna ek olarak Tübitak bünyesinde gerçekleştirilen yaz kamplarına okulum ve bölümü temsilen katıldım.
Okuduğum dönem içerisinde (1996-2000) sosyal anlamda özgürlükçü ve çağdaş bir yönetim anlayışı ile girişimci gençleri destekleyen bir duruşa sahip olan Ege Üniversitesi, yaşadığı tüm sıkıntılarına rağmen öğrencinin her zaman yanında olan bir profil çizdi ve durum iş hayatımın şekillenmesinde çok önemli katkılar sağladı.

*Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Peyzaj Mimarlığı Hizmetleri kapsamında peyzaj proje, uygulama, danışmanlık, bakım ve fidanlık hizmetleri veriyoruz. Ödemiş’de bulunan Edip Güler Fidancılık bünyesinde 100 dönümlük bir alanda fidancılık faaliyetlerimiz 2003’den beri devam ediyor. Tüm bunların dışında ekibimle birlikte meslek odamızda yürüttüğümüz çalışmalar ile sürecin içinde akif olarak mücadele ediyoruz. Mesleki kazanımların elde edilmesi ve meslektaşlarımızın haklarının korunması adına önemli bir mesai harcamaktayız. Ticaret Odası’ndaki görevim kapsamında ise bu işi yapan sektör paydaşlarının haklarının korunması, ticari hayatlarını geliştirecek ve kolaylatıracak desteklerin sağlanması konularında ağırlıklı olarak çalışmaktayız.

*Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?

Ege Üniversitesi severek okuduğum ve mezun olmaktan gurur duyduğum bir üniversite oldu benim için. Gerçek bir kampüs ortamı sağlayan, aidiyet duygusunu ve güvenini veren bir ortamda üniversite hayatımı geçirmiş olduğum için çok mutluyum. Okuduğum yıllar içerisinde öğrencilerine özgürlük alanı tanıyan ve yeni girişimlerine yol göstererek önünü açan bir vizyonda olunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle bizim okuduğumuz yıllarda Ziraat Fakültesi Dekanı olan rahmetli Fevzi Önder Hocamızı anmadan geçmek istemem. Tüm sosyal faaliyetlerimizde bize alan açan ve her zaman destek veren tavrıyla hatırlıyor ve saygıyla anıyorum..

*Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?

Ege Üniversitesi Mezunlar Derneği üyesiyim ve de Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevim sebebiyle bölümümüzdeki hocalarımızla yakın ilişkilerimiz, birlikte gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ve çalışmalar sebebiyle aktif olarak devam etmekte. Meslek örgütlülüğü ve üniversite ilişkilerinin devamlılığı mesleki kazanımlar elde edilmesinde hayati bir önem taşımakta. Bu sebeple başta Peyzaj Mimarlığı Bölümü’ndeki hocalarımız olmak üzere Ziraat Fakültesi Dekanlığı’na ve Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne desteklerinden dolayı kurumum ve şahsım adına sizin vesilenizle teşekkür etmek isterim. Tüm bunlara ek olarak firmamız bünyesinde her yıl gerek stajyer öğrenci arkadaşlarımızla çalışarak gerekse bölümümüzün teknik gezilerinde ev sahipliği yapmaya çalışarak ilişkilerimiz aktif olarak devam etmektedir.

*Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?

Bizden daha eski mezun bir meslektaşımın çok bilinen bir söylemini paylaşmadan geçemeyeceğim. ‘İnsanlar ikiye ayrılır İzmir’de okuyanlar ve diğerleri.. İzmir’de okuyanlar da ikiye ayrılır Ege Üniversitesi Mezunları ve diğerleri.. Ege Üniversitesi Mezunları da ikiye ayrılır Ziraat Fakültesi Mezunları ve diğerleri… Ziraat Fakültesi Mezunları da ikiye ayrılır Peyzaj Mimarlığı Mezunları ve diğerleri…’
Okuduğunuz şehre, üniversiteye ve bölümüne karşı duyulan bağlılık ve aidiyet duygusunu çok iyi ifade eden bir söylem olduğunu düşünüyorum. Aynı hisleri paylaşmaktan memnuniyet duyduğumu da eklemek isterim.