Keziban ARICAN/ Peyzaj Mimarı

1998 yılında Ege Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden mezun olarak Antalya’da bir proje tasarım ofisinde meslek hayatıma başladım. Antalya’nın bir turizm sehri olması, Türkiye’nin en hızlı ve gelişen illerinden biri olması beraberinde bircok yatırımın yapılmasına sebep olmuş bu da beraberinde Peyzaj Mimarlığı’nın önemini artırmış, eğitim bilgilerimi geliştirme ve sektör içerisinde kendimi geliştirebilmek adına da benim icin bir fırsat olmustur. Yaklasik 7 yıl özellikle 5 yıldızlı otel proje tasarım ve uygulama işlerinde çalıştıktan sonra serbest meslek hayatına atılarak kendi şirketimi kurdum.

Geçen 14 yıllık sürede 45’i 5 yıldızlı otel projeleri olmak üzere yurt içi ve yurt dışında bircok projeye CRN PEYZAJ olarak yapısal ve bitkisel peyzaj projelerinde söz sahibi olduk. Yine aynı süre içerisinde resmi kurumlarda olmak üzere birçok değerli ve söz sahibi projelere danışmanlık görevi yaptım. Proje tasarımlarımda işveren taleplerini kendi çizgilerimle birleştirerek fonksiyonel ve doğaya uyumlu tasarım prensiplerini temel ilkemiz olarak belirledik. Peyzaj mimarlığının sadece proje tasarımı olmadığı, üretiminin ve uygulamanın da mesleğimizin bir parçası olduğunu düşünerek hem üretim hem de uygulama alanında faaliyetlerimizi genislettik.

2014-2018 yılları arasında 2 dönem “ Antalya Peyzaj Mimarlari Odası” başkanlığı görevini yürüttüm. Bu süre içerisinde diğer meslek odaları ile ilişkilerimizi geliştirerek ‘Peyzaj Mimarlığının’ etkin olan diğer mühendislik ve mimarlik odaları arasında olmasını sağladık. Bugün hala şirket sahibi olarak mesleğimizin yukarıda bahsettiğim tüm alanlarında hizmetlerimize ilk günkü aynı heyecan ve arzu ile devam etmekteyiz.