İrem GÖKER ŞEN- SUN Tekstil -Kumaş Satın Alma ve Planlama Uzmanı

Merhaba ben İrem. Ege Üniversitesi Emel Akın MYO Giyim Üretim Teknolojileri bölümünden 2017 yılında mezun oldum. Lise de farklı bir bölüm okumuş olmam sebebiyle eğitim hayatım boyunca bölümüm ile ilgili her zaman daha fazla öğrenmeye ve bölüm derslerimde başarılı olmaya çabalayan biri oldum. Okulumuz bünyesinde dersini aldığım her öğretim görevlisi benim için kıymetli birer hazine gibiydi çünkü hepsinin bilgi birikimi çok fazlaydı ve çoğu tekstil geçmişine sahip olduğu için okuldan sonraki hayata da ışık tutabiliyorlardı.
Okulumuzun sağladığı ekstra kurs ve eğitim imkânları dışında Ege Üniversitesi, öğrenci toplulukları anlamında çok zengin bir okuldur. Herkesin kendini ait hissedebileceği ve içinde bulunmak isteyeceği bir topluluk mutlaka oluyordu ben TÜHAD topluluğuna tercih etmiştim. İlk senemde Roman dans ekibine katıldım ve sene sonunda büyük bir kalabalığa gösteri yapma fırsatına eriştim. Bu kalabalık ekibin içerisinde yer almak bana farklı kültürlerden insanlarla bir arada olmamı ve özgüvenimi daha da arttırmamı sağladı. Üniversitenin, insanın karakterine en çok katkıda bulunan yanlarından birinin kesinlikle bu topluluklar olduğunu ve mümkünse birden fazla ekibin içerisinde bulunulması gerektiğini düşünüyorum.
Şuan Sun Tekstil de ZARA ekibinde Kumaş Satın Alma ve Planlama Uzmanı olarak görev yapıyorum. Müşterinin almak istediği modelleri bizimle paylaşmasıyla başlıyor serüvenimiz, yapılan numunenin tüm kumaş kalite bilgilerini öğreniyoruz öncelikle ardından ürün fiyatı çalışılıp müşteriye bildiriliyor her şey istediğimiz gibi giderse siparişi alıyoruz. Ben kumaş siparişini başlatıyorum, termininde kumaşı alabilmek, üretim aşamasında ki oluşabilecek problemler bunlar; kumaşta hata çıkması – sarfiyatın artışı, azalışı vb. hepsinin takibini sağlayıp siparişin kumaş anlamındaki ihtiyacını tamamlayabilmek – karşılayabilmek benim sorumluluğumda oluyor.
İş hayatımın bana eğitim hayatımın bir yansıması olduğunu düşünüyorum, çünkü ne aldıysam şuan yapmış olduğum işe de onu yansıtabiliyorum. Bunun en önemli etkisi daha önce de söylediğim gibi öğretim görevlilerimizin neredeyse hepsinin tekstil geçmişi olması ve bizi bu hayata hem eğitim donanımı hem de teknik anlamda hazırlamış olmaları. Bu yüzdendir ki işe başladığım ilk departman olan Kesim Denetim ’den 6 ay sonunda Kumaş Satın Alma alanına terfi edebildim. Aralık ayında yeni mezun olacak arkadaşlarımız için düzenlenen Kariyer Haftası etkinlikleri kapsamında okulumuzda bir seminere katılabilme şansına eriştim, bu gibi etkinlikler sayesinde de okulum ile bağı koparmamış olmak ve yeni mezun olacak arkadaşlara yardımcı olabilmek benim için çok büyük bir mutluluk.
Şuan da öğrenci olan veya olmak isteyecek tüm öğrenci arkadaşlarım için Ege Üniversitesi’nin köklü geçmişi, kaynakları ve tecrübeli öğretim görevlilerinin sizin için çok büyük bir şans olduğunu ve bu şansı en iyi şekilde değerlendirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Ne öğrenebilirseniz, her birinden kendinize ne katabilirseniz bunun karşılığının çok daha fazlasını alacağınızdan emin olun. Hep daha fazlasını öğrenmekten, kendinizi birden çok alanda geliştirmekten geri durmayın. Hayata atılıp, bir iş insanı olduğunuzda EGE ‘li olmanın farkını göreceksiniz.