İlkay CANAY/ Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?
İlkay CANAY – BÖTE
Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Bilgisayar Kulübü kursları, sinema günleri, bahar şenlikleri, sportif etkinlikler ilk aklıma gelenler. Meslek lisesi çıkışlı olduğum için sosyal olarak kendimi zayıf hissediyordum. Bu saydıklarım ve arkadaş ortamı bu eksiğimiz kapattı. Birlikte iş yapabilmeyi ve hoşgörüyü de kazandım.
Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
Ortaokulda bilişim teknolojileri öğretmeni olarak çalışıyorum. Okulumda bilgisayar sınıfı olmadığı için çoğu teorik olmak üzere de basit düzeyde müfredatı tamamlamaya çalışıyorum. Ama birçok okula olduğu gibi öncelikli görevim eğitim. Öğretim maalesef 2.planda. Kendi imkanlarımla okula kodlama araçları temin ettim ve derslerimde kullanıyorum. En büyük eksiğim bilgisayar sınıfı. En büyük zorluk da öğrencilerin ilkokul eğitiminde eksik olmaları.
Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Kıyaslama şansım yok maalesef ama kendi alanımda aranan biriyim. Kendimi donanımlı hissediyorum. Hatta öğretmenliğe ilk başladığım günden itibaren öyleydi.
Ege Üniversitesi’le bağlarınız nasıl devam ediyor?
Bazen kitap desteği veriyorum. Bazen fakültemi ve hocalarımı ziyarete gidiyorum. Akran arkadaşlarım ve farklı dönem arkadaşlarımla sosyal medyadan görüşüyorum.
Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?”
Bahar şenlikleri devam ediyorsa hiç düşünmeden Ege’yi yazsınlar tercihlerinin başına. Devam etmiyorsa 1.sıraya yazsınlar. Yani her türlü yazsınlar. Ege Kampüsünün havası bir başka. Ayrıca İzmir kendini dünyanın merkezinde hissedeceğiniz bir şehir. Kütüphane de iyidir bu arada.