Hatice GEREN/Araştırıcı

Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Üniversite birinci sınıftayken Halk Oyunları grubundaydım, çok sayıda il ve ilçelere giderek gösteriler yapmıştık. Bu aktivite bana grup/takım çalışması ve iş disiplininin önemini aşıladı.
Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnek ile açıklayabilir misiniz?
Halen Tarım Bakanlığı’na bağlı bir araştırma enstitüsünde araştırıcı olarak görev yapmaktayım, yani tam mesleğimi yerine getiriyorum. Yeni çeşitler geliştirip, bunları Türk tarımının ve çiftçimizin kullanımına sunuyoruz.
Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Çalıştığım kurumda pek çok Ege Üniversitesi mezunu bulunmakta olup, onlarla birlikteyken Ege’de okumanın etkileri pek fazla anlaşılmazken, şehir dışında yapılan toplantı, kongre vb, bilimsel aktivitelerde Ege’li olmayan meslektaşlarımızla bir araya geldiğimizde işte o zaman fark belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Konuşmalarınızın, arkadaşlarınıza karşı davranışlarınızın, olaylar karşısındaki tepkilerinizin Ege’li olmayanlara göre biraz daha olumlu ve toleranslı olduğunu hissediyor ve hissettiriliyorsunuz.
Ege Üniversitesi ile bağlarınız nasıl devam ediyor?
İzmir’de yaşadığım için bölümümle olan ilişkim halen devam etmektedir. MÖTBE’de düzenlenen ve haberim olan konser, tiyatro, vb, sanatsal aktivitelere elimden geldiğince katılmaya çalışıyorum.
Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?
Bu konuda mütevazilik yapamayacağım için üzgünüm ama bana göre EGE’Lİ OLMAK BİR AYRICALIKTIR. Eğitim kalitesi, hocalarla olan iletişim, sosyal yaşam, kendini iyi bir şekilde ifade edebilme, hakkını arayabilme gibi özellikler hissettirilmeden kazanılmaktadır. Öğrenciyken “Ah keşke şunu da yapabilseydim” cümlesini en az EGE’lilerin kurduğuna eminim. Ege Üniversitesi’nde öğrencilik, hayatının dolu dolu yaşandığı bir yerdir … Saygılarımla