Hasan Büyükkutlu/ KUTLUSAN Genel Müdürü

1. *Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?

Hasan BÜYÜKKUTLU / Zootekni Bölümü

1974 yılında Kayseri’de doğdum; aslen Isparta Yalvaç’lıyım. İlkokulu Kayseri’de, ortaokulu İzmir Dokuz Eylül İlköğretim Okulu’nda, liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde okudum. Ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksek Okulu Makina Programcılığı Bölümü’ne devam ettim. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nden lisans diplomamı aldım ve 2013 yılında, Executive MBA programına katılarak, yüksek lisansımı tamamladım.
1996 yılında faaliyete başlayan Kutlusan Kafes Ekipman ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. kurucu ortağı olup CEO ve Genel Müdürlük görevlerine devam etmekteyim. Aynı zamanda grup iştiraki olan, Kutlusan İç Dış A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini yürütmekteyim. Evli ve iki çocuk babasıyım.
Yaşamım süresince; sivil toplum örgütlerine ve topluma hizmete önem verdim. Büyükkutlu Sağlık, Eğitim, Yardım ve Sosyal Dayanışma Vakfı’nın kurucusu, Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyesi, Kutlusan Spor Kulübü Derneği Başkanı, Ege Üniversitesi Zootekni Derneği Üyesi, Ege Adaları Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, KESİAD Kemalpaşa Sanayici İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, DEIK, EBSO, IZTO, EIB, MUSİAD üyesi olarak; şirketlerimi temsil etmekteyim.

1. *Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Sosyal aktivitelere ne kadar çok zaman ayırmayı istesem de; çalışma hayatına öğrencilik yıllarında yoğun bir tempo ile başlamam ve yurt içi & yurt dışı iş seyahatlerimin olması nedeni istediğim ilgiyi veremedim. Öğrenim hayatım boyunca çeşitli siyasi parti aktivitelerinde görev aldım. Legal sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına katıldım. Çeşitli yapıda insanlar ile bir araya gelmenin, farklı fikirlerin ortaya çıktığı beyin fırtınaları gerçekleştirmenin, çözüm odaklı bakış açıları sergilemenin kişisel gelişim için önemli olduğunu düşünüyorum.

2. *Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Şirketin Genel Müdürü olarak; şirketin yasal temsilcisiyim. Ekibimin; doğru, etkin ve verimli yönetiminden sorumlu kişiyim. Satış & Pazarlama, ithalat & ihracat, planlama, üretim, lojistik, satın alma, mali işler ve diğer tüm bölümlerdeki süreçlerin işleyişine hakim olan, süreçlerin işlemesini ekibimle birlikte sağlayan ve yöneten, şirketin mevcut performansı ve geleceği ile alakalı stratejik planlar hazırlayan kişiyim. Kısacası şirket içerisinde tüm iş süreçlerini işleten, çarkları döndüren ve yönetim kurulu kararları doğrultusunda hedefe ulaştıran kişiyim.
3. *Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?

Ege’de okumak, profesyonel iş ve sosyal hayatımı olumlu bir biçimde etkiledi. İzmir, hinterlandı geniş bir şehir. Deniz, hava ve tren ulaşım yollarına sahip. Aydın, Denizli, Manisa, Balıkesir, Muğla gibi turizm, sanayi ve tarım zengini şehirlere yakınlığı ve ticaret ve ihracat kapısı olması dolayısı ile kültürel zenginliği olan, sosyo kültür düzeyi yüksek bir şehirdir. Türklerin, Türkmenlerin, Yörüklerin, Efelerin ve bir takım azınlık etnik grupların ve Anadolu’nun pek çok yerinden gelmiş farklı kültür ve değerlere sahip vatandaşların yaşadığı bir şehir olmasından ötürü; İzmir’de; öğretici, zengin bir hayat (manevi olarak) yaşamaktayım.

4. *Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?

Ege Ünivesitesi Ziraat Fakültesi ile iletişimim hiç kopmadı. Okul döneminden bu yana Ege Üniversitesi Zootekni Derneği Üyesiyim. Ege Üniversitesi Teknopark bünyesinde bulunan İnci binasının tüm teşrifi ve laboratuvar tedariği bizim şirketimizin desteği ile Büyükkutlu Sağlık, Eğitim, Yardım ve Sosyal Dayanışma Vakfı tarafından yapılmıştır. Eşim Hasibe BÜYÜKKUTLU’da aynı bölüm mezunudur. Birlikte sadakat temeli ahde vefa göstererek; gerek bölümüm gerek üniversite ile ilgili sosyal sorumluluklarımızı zaman ve imkanlar elverdiği müddetçe yerine getiriyoruz. 2014 yılından bu yana her yıl Ege Üniversitesi Kariyer Günleri’ne katılım sağlıyoruz.

*2020 – Ege Üniversitesi Online Kariyer ve Gençlik Festivali
*2018 – Ege Üniversitesi Kariyer Melekleri Projesine Katılım
*2017 – Ege Üniversitesi Kariyer Melekleri Projesine Katılım
*2017 – Ege Üniversitesi Kariyer Günleri
*2017 – Ege Üniversitesi İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Bölümü – Misafir Profesyonel İK’cı
*2016 – Ege Üniversitesi İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Bölümü – Misafir Profesyonel İK’cı
*2015 – Ege Üniversitesi Kariyer Günleri
*2014 – Ege Üniversitesi Kariyer Günleri

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sn. Nedim KOŞUM Bey ile işbirliğimiz devam etmektedir. Değerli Dekanımızın engin bilgi birikiminkinden her daim faydalanmaktayız. Hobi olarak başladığım; ancak git gide ticari bir boyut kazanmaya başlayan sakız koyunu yetiştiriciliğini, değerli hocalarımızın desteği ile kurumsal bir yapıya dönüştürüyoruz. Bu konuda Prof. Dr. Sn. Ahmet ALÇİÇEK hocamızın verdiği bilgilerden faydalanıyoruz. Bu vesile ile her iki hocamıza da saygılarımı ve teşekkürleri sunuyorum.

5. *Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?”

Ege Üniversitesi ülkemizin en önemli bilim kurumlarından biridir. Araştırma Uygulama Merkezleri, Laboratuvarları ve alanında öncü EGE Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve nüvEGE Kuluçka Merkezi ile araştırma alt yapısı çok güçlü, Türkiye’nin en iyi 8. üniversitedir. Ege Üniversitesinde okuyan ve okumayı düşünmekte olan öğrencilere önerim; Türkiye’nin dördüncü, bölgenin ilk ve en köklü üniversitesinin bir parçası olduklarını hiçbir zaman unutmasınlar. Uluslararası düzeyde sunduğu kaliteli eğitim, Ar-Ge, inovasyon, gibi birçok özgün anlayışa sahip olan akademik bir kadrodan eğitim alabiliyor olmanın öneminin farkında olsunlar. Kültür & sanat etkinlikleri ve spor etkinliklerine mutlaka dahil olsunlar. Kendilerini iş hayatına hazırladıkları bu değerli yılları, en verimli şekilde geçirmelerini öneriyorum.