Halim Can KAYIKÇİ/Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdüdürlüğü

Adım Halim Can KAYIKÇİ Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümün’den 2015 yılında mezun olmuş bulunmaktayım. Mezuniyetimin akabinde kısa süreli bir özel sektör deneyiminin ardından YLSY isimli bursu kazanmış olup Nottigham Üniversitesinin Crop Improvement programından master dercesi ile mezun olmuş bulunmaktayım ve şu anda Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdüdürlüğün’de domates ıslahı alanında araştırmacı olarak çalışmaktayım.
Üniversite hayatımda bir çok sosyal aktiviteye katılmış olmakla beraber bunların en önemlisi bana kalırsa LÖSEV için yardım kampanyasında bulunmaktı. Bahsettiğim yardım kampanyası bana bir çok değer katmış olup yardımlaşmanın önemini ve buradan kazanılabilecek olan erdemleri kavramam konusunda büyük yardımları olmuştur. Bu sayede gerek vizyon gerekse misyon açısından kendimi yenilememi ve geliştirmemi sağlamıştır.
İş hayatıma gelecek olursak BATEM’in sebze ve süs bitkileri bölümünde domates ıslahı alanında çalışmaktayım. 2 farklı projede yardımcı araştırmacı olmakla beraber bu yıl içinde lider olduğum bir projeyi de sunacağım. Bunun yanısıra BATEM’in Horticultural Studies isimli dergisinde aynı zamanda teknik editör olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.
İş hayatımda bir Ege Üniversitesi mezunu olmanın bir çok faydasını görmüş bulunmaktayım. Gerek üniversitenin özel sektör ve kamu ile olan bağlantıları gerekse alt yapısı sayesinde okula ilk başlarken hedeflediğim bitki ıslahı tohumculuk alanı çalışma konusunda geniş bir imkan yakaladım buda bana iş hayatımda geniş imkanlar sağladı örneğin henüz okuldaki ilk yılımda MONSANTO gibi bir firmada staj imkanı buldum bunun yanısıra üniversitenin içinde bulunan TOTEM de gönüllü olarak çalıştım ve bu sayede bu sektöre ilk adımlarımı da atmış oldum.
Ege Üniversitesi ile bağlantım günümüzde hala hocalarımdan kariyerim ile alakalı onların bilgi ve birikiminden faydalanmak suretiyle devam etmektedir. Özellikle şu anda başka bir üniversitede devam etmekte olan doktora sürecimin yanısıra hocalarımın görüşleri mesleki olarak da bana yol gösterici olmaktadır.
Öncelikle okuldaki hocaların bilgi ve birikimlerinde olabildiğince fazla fayadalanmaları ve gelecek hedeflerini en kısa sürede ortaya koymalarını tavsiye ederim.