H. Serpil AY/Antalya Büyükşehir Belediyesi, Peyzaj Mimarı

Mezun Görüş Soruları:

*Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?

H. Serpil AY /Ege üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü- 1994 yılı mezunuyum.
Mezuniyetten sonra ; Antalya- MAGIC LİFE OTEL – Kemer/ Göynük’de bahçe şefi olarak çalıştım. Daha sonra Öztaş İnşaat bünyesinde ; Alanya / Avsallar’da Pegassos Resort otel inşaatında kontrol peyzaj mimarı olarak çalıştım.
1998 yılında kendi firmamı kurdum ve 16 yıl Aktif olarak proje, uygulama, taahhüt işleri yaptık. Pek çok proje de çalıştık
2014 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde göreve başladım. Halen : ABB – Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, Yatırımlar Şube Müdürlüğü’nde çalışmaktayım.

*Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?

Öncelikle (Dodak) Dağcılık faaliyetlerine katıldım. Öğrencilik dönemimde ZİFÇET: Ziraat Fakültesi Çevre Dostları’nı kurmuştuk( Aktif üye kurucu yönetim kurulu üyesi idim) onunla ilgilendim. Zifçed’i kurduğumuzda en büyük hayalimiz EGEÇED olmaktı. 2009 yılında kardeşimin mezuniyet törenine geldiğimizde tesadüfen EGEÇED ‘in kurulmuş olduğunu öğrenmiştim ve çok mutlu olmuştum.
Ayrıca kısa bir dönem folklör gruplarında bulundum ( Adıyaman ve Kars- Kafkas yöreleri).
Bu aktivitelerin mutlaka çok katkısı olmuştur. Zaten üniversitemiz son derece zengin sosyal aktivite olanakları sunan bir üniversitedir. Bu sebeple Ege mezunu olduğum için her zaman kendimi şanslı hissetmişimdir.

*Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

Ben Fen İşleri Daire Başkanlığı Yatırımlar Şube Müdürlüğü’nde çalışıyorum. Antalya -Merkez ve 19 ilçemizde belediyemizin yapacağı hizmetler için projeler geliştirmek, bu projelerin teknik şartnamelerini hazırlamak, keşif raporlarını düzenlemek ve mevcut ihale mevzuatlarına göre sürecin işlemesi üzerine çalışmaktayız. İhale süreci tamamlandıktan sonra yer tesliminden itibaren Şantiyelerimizin Teknik kontrollüğünü yapar ve aylık hakkediş dosyalarını hazırlarız. Geçici ve kesin kabul işlemlerini yaparız. ( Otogarlar, huzur evleri, spor alanları, mesire yerleri, açık ve kapalı müze alanları, kent meydanları, camii inşaatları, cadde düzenlemeleri……)

*Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?

Ben her zaman Ege mezunu olmanın bir ayrıcalık olduğunu düşünmüşümdür. Bizim mezunlar hayatta daha aktif, atak, girişimci oldular bence.

*Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?
Üniversitem ile bağlarım sosyal medya üzerinde onları mutlulukla takip etmek düzeyinde devam ediyor. Ayrıca bazı hocalarımızla halen görüşüyoruz. Çok özlemiş olmama ve çok istiyor olmama rağmen ne yazık ki pek İzmir’e ve Bornova’ya gidemiyorum.

*Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?”

Ege Üniversitesinde okumayı herkese her zaman çok çok tavsiye ederim. Bir üniversitenin insana kazandırabileceği pek çok şeyi kazandırır…