Gürkan ÇETİN/Harran Üniversitesi Araştırma Görevlisi

•Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?
Merhabalar, ben Gürkan ÇETİN. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden 2014 yılında mezun oldum. Üniversite yaşamım boyunca hedefimde akademisyen olmak vardı. Bu nedenle aynı yıl Ege Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde tezli yüksek lisansa başladım. Aynı zamanda akademisyenlik yolunda gerekli olan ALES ve yabancı dil puanları için sınavlara da hazırlandım. 2015 yılı sonunda Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde Araştırma Görevliliğini kazandım ve hala aynı yerde çalışmaktayım. 2017 yılında yüksek lisansımı tamamladım ve Çukurova Üniversitesinde doktora programını kazandım. Şu an doktora tez döneminde akademik kariyerimi sürdürmekteyim.
Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Ege Üniversitesi’nin kampüsü ve olanakları anlamında Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle kampüste sürekli spor, kültürel, sanatsal vb. etkinlikler olduğu için katılmaya çalışıyordum. Ayrıca üniversitemizin her yıl yapmış olduğu bahar şenliklerinde de birçok faaliyetlere, konserlere vb. etkinliklere katıldım. Bu etkinlikler bana diğer insanlar ile daha iyi iletişim kurabilme, arkadaş çevresi oluşturma ve sosyalleşme gibi kazanımlar sağladı.
Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
Şu an Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde araştırma görevliliği yapıyorum. Kendi akademik çalışmalarımızın yanında üniversitede değerli hocalarımdan edindiğim bilgi ve tecrübeleri buradaki öğretmen adaylarına aktarmaya çalışıyorum.
Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Kesinlikle çok olumlu yansımaları oldu. Mesela 3.sınıfta Erasmus programı ile yurt dışına gitmiştim. Bu tecrübe bana kişiliği noktasında çok fazla şey kattı. Ayrıca üniversite yaşamımızda hocalarımızdan edindiğimiz bilgiler ve yaşadığımız tecrübeler, kendimizi donanımlı şekilde yetiştirmemiz iş hayatında gerçekten çok anlamlı katkılar yapıyor.
Ege Üniversitesi’le bağlarınız nasıl devam ediyor?
Yüksek lisans danışman hocam orada olduğu için İzmir’e geldiğimde mutlaka zaten ziyaret ederim. Ayrıca sürekli iletişim halindeyiz. Hatta geçenlerde Eğitim Fakültesi öğrencileri için yapılan bir etkinliğe online olarak davet edildim ve öğrencilere üniversite yaşamımdaki tecrübelerimi aktardım. Bu şekilde bir davet olması beni çok mutlu etti. Her zaman üniversitem için her türlü desteği vermekten mutluluk duyarım.
Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?”
Öncelikle Türkiye’nin en iyi üniversitesinden birinde olduklarının farkına varmaları gerekiyor. Üniversitede kendilerini geliştirebilmeleri için birçok etkinlik oluyor. Mutlaka bunları takip edip katılmalarını ve kendilerini geliştirmelerini öneririm. Ayrıca kesinlikle Erasmus veya başka programlar üzerinden yurt dışına çıkmalarını şiddetle tavsiye ederim. Yurt dışı öncesi ve sonrasını karşılaştırdıklarında hayata bakış açılarında vb. noktalarda kendilerinde meydana gelen değişimleri çok net göreceklerini düşünüyorum.