Eyyüp DURSUN/Ziraat Mühendisi

Ziraat Mühendisi / Bahçe bitkileri mezunuyum 2015 yılında.
Okuduğumuz senede İngilizce hazırlık zorunluydu, hazırlık okudum. Üniversiteye geldiğim ilk senem olduğu için ve gençlik kafası olduğu için İngilizceye pek önem vermedim. Yıllardır onun pişmanlığını yaşıyorum. Öyle bir fırsat varken öğrenmem çok iyi olurdu. Önüme daha iyi şartlarda iş imkânları çıktı İngilizceye takıldım.
Ege Ziraat Fakültesi öğrencisinin farkının olduğunu ilk; Yalova Araştırma Enstitüsünde staj yaparken gördüm. Yaklaşık 70 ziraat mühendisi vardı Türkiye’nin her tarafından gelen; onların bilgi ve tecrübelerinin üstünde eğitim aldığımızın farkına varmıştım. İş hayatında da görüldü bu fark.
Derslerimize giren hocalarımızın her biri kendi branşlarında uzmandı.
5 yıllık iş hayatımda;
 İlk Topraksız tarımda mühendislik yaptım,
 Sonra 320 dönüm ceviz bahçesi kurup Üniversitemizden profesör hocam danışmanlığı ile bahçe de mühendislik yaptım.
Bu iki işten; üstü yöneticilerin laflarını kaldıramadığım için ve ilk girdiğin yerlerde sancılı dönemler olduğu zamanları kaldıramayıp istifa ettim. Çok pişmanım orda kalıp o insanlara katlanıp kendi mesleğimde ilerlemem lazımdı.
 Şuan gübre ve ilaç satışı yapan bir firmada çalışıyorum. Şuan ki şartlar diğer iki işimden daha zor şartlar ve imkânları ama katlanıyorum 2 yıldır. Çünkü geleceği olan bir sektör.
Kısacası hemen ilk zorlukta işten istifa etmek yerine iş yerinde kalıp kendimizi geliştirmek ve sektörde aranan bir mühendis olmalıdır. Çok pişmanım o iki işimden istifa ettiğim için.
Bana bu işleri bulmamda saygıdeğer hocalarımın referans olmaları sayesinde 3 iş buldum.
Saygıdeğer hocalarımız elleri öpülesi hocalarımız, yeri geldi aile büyümüğüz oldu yeri geldi bir dost gibi yeri geldi bir arkadaş gibi davrandılar. 5 yıldır mezun olmuşum halen üniversiteye uğrar hocalarımızla görüşüp telefonlaşırız.
Bir daha üniversite okusam yine EGE Üniversitesi’nde okumayı kesinlikle isterim…
Saygılarımla