Engin GÜLKAPAN/Proje Sorumlusu

*Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Engin GÜLKAPAN, Ege Üniversitesi Bayındır MYO Peyzaj ve Süs Bitkileri Bölümü 2015 mezunuyum. Yaklaşık 30 yıldır dış mekan süs bitkileri üretimi yapan bir aile firmasıyız. Bu bölümü tercih etmemdeki etkenleri, yıllardır ‘alaylı’ olarak yaptığımız işin teknik ve bilimsel yönlerini öğrenmek, kendimizi bu alanda geliştirmek ve Peyzaj Teknikeri vasfına sahip bir üretici olarak kariyerimde ilerlemek olarak sıralayabiliriz.

*Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Aslına bakarsanız bu benim ikinci üniversite deneyimim. Birincisi de yine Ege Üniversitesi’ndeydi. 2004 – 2011 yılları arasında Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencisiydim. Kampüs hayatı çok aktifti ve birçok sosyal aktivite yapma imkanına sahiptik. Bir dönem su sporlarıyla ve eskrimle ilgilendim. Hatta üniversitenin kurulan ilk eskrim takımı sporcusuydum. Bunların dışında Geleneksel Bahar Şenlikleri döneminde birçok konser ve eğlence aktivitelerine katılma şansımız oluyordu. Bu aktivitelerin kişisel becerilerimin ve özgüvenimin gelişmesinde önemli rol oynadıklarını düşünüyorum. Ayrıca bu etkinliklerde elde ettiğim dostluklar hayatımın şimdiki döneminde bile devam etmekte ve bu benim için çok büyük bir kazanımdır.
Bayındır MYO okuduğum dönemde ise çeşitli fuarlara ziyaretçi olarak katılma ve sektöre yön veren firmalarla tanışma fırsatına sahip olduk. Değerli hocalarımızın organize ettikleri sektörle bağlantılı birçok firma yetkilileriyle bizi bir araya getiren söyleşiler, seminerler yapma şansı yakaladık. Bunlar da kariyerim için çok önemli kazanımlar olarak kayda geçilebilir.

*Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
Şu anda yıllık 150.000 adet üretim kapasitesiyle yaklaşık 10.000 m² alanda dış mekan süs bitkisi üretimine devam etmekteyim. Bunun yanı sıra tarımsal altyapı ve sulama sistemleri hizmeti veren bir firmada Proje Sorumlusu olarak görev yapmaktayım.
*Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Ege Üniversitesinde okumak cidden büyük bir ayrıcalık. Bunu okurken de, mezun olduğunuzda da, iş hayatınızda da hissediyorsunuz. CV’nizde Ege Üniversitesi mezunu yazması sizi her zaman diğer mezunlardan bir adım öne çıkarmaktadır. Zaten Ege Üniversitesinin taban puanları diğer üniversitelere kıyasla hep daha yüksektir. Bu sebeple verilen eğitimin de kaliteli olduğunu anlayabilirsiniz.
*Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?
Hocalarımla sürekli irtibat halindeyim. İşimle ilgili olan, aklıma takılan konularda halen kendilerinden içtenlikle yardım alıyorum. Kariyer söyleşilerine de katılıp, sayelerinde sahip olduğum birikimlerimi yeni öğrenci arkadaşlarla da paylaşma şansına sahip oldum.

*Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?
Şu an okuyan arkadaşlara tavsiyem, sahip oldukları fırsatın bilincinde olsunlar ve bunu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışsınlar. Bu dönemi hayatlarının en güzel ve en verimli dönemi olarak görmeli ve bu bilinçle hareket etmeliler.
Okumayı düşünen arkadaşlar için ise kaliteli, çağdaş ve yenilikçi bir eğitim almak, kariyerlerine bir adım önde başlamak istiyorlarsa Ege Üniversitesi’ni tercih etmelerini tavsiye ederim.