Burcu Çakmak/Tasarımcı

Değerli Mezunumuz Merhaba, İsminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar, Adım Burcu Çakmak. Ege üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu Moda Tasarımı mezunuyum.
4.5 yıldır bir ihracat firmasının Tasarım departmanında görev almaktayım.

Üniversite boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu ? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?

Evet tabi ki oldu. Biz yaklaşık 9 kişilik bir gruptuk ve okulda desen çalışmaları yapıyorduk.
Yaptığımız desen koleksiyonları ile İstanbuldaki İhracat firmalarını (Deteks, Zeyteks), Kurumsal firmaları (Koton, Mudo) ve Osmanbeydeki kumaşçıları dolaştık. Orada hazırladığımız desen çalışmalarını sunduk. Bu firmalardaki çalışanlardan departmanımız ile ilgili bilgiler aldık. Hatta Osmanbeydeki kumaşçıya iki adet desen sattık. Okula geri döndüğümüzde Zeyteks firmasının çocuk departmanına baskılı tişörtler tasarlamaya devam ettik. Bu bizim için güzel bir deneyim olmuştu.

Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?

İşe ilk başladığım zaman 4 tasarımcım vardı ,onların verdiği baskı ve desenleri çalışıyordum.
Daha sonra kendi modellerimi ve baskılarımı vermeye başladım. Yurtdışı müşterilerimiz var; Fransa, Almanya ve Polonya. Bunun dışında İspanya grubumuz var.(Zara ,Stradivarius ,Oysho, Mango). Bu müşterilere tasarım yapıyorum. Bir tane asistanım var baskıları genelde o çalışıyor bazen bende çalışıyorum. Anlayacağınız hem baskılı hem düz modeller çalışıyorum. Genel olarak üst giyim çalışsakda elbise, pantolon, etek, iç giyim gibi bir çok kategoriye hitap ediyoruz.

Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’ de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?

Genelde yeni mezunlar olarak işe başlayan öğrenciler bilgisayar eğitimlerini maalesef ki çok iyi alamıyorlar. Fakat ege üniversitesi öğrencisi olarak iş hayatında daha fazla işimize yarayacak olan pc programlarını çok daha aktif kullanıyorduk. El çiziminden daha ağırlıklı olarak photoshop corel gibi pc programlarını bir çok mezuna göre daha aktif kullanabiliyordum. Buda iş hayatında beni bir sıfır öne taşıdı tabiki.

Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?

Biz Ege Üniversitesi mezunları olarak yapılan aktivitelere hala olabildiğince katılmaya devam ediyoruz. Bunun dışında Branş hocam ile bağlarımı hiçbir zaman koparmadım ve sürekli olarak haberleşiyoruz.

Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege üniversitesinde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?

Branş hocalarımızın hepsi birbirinden kıymetli ve önemli insanlar. Eğer ki bu bölümü okumayı düşünen öğrenciler varsa hiç tereddüt etmesinler. Çünkü Branş hocamız tasarımcıdan öte bir sanatçı. Öğrenmeye açık bütün öğrencilerin yanında olacak ve elinden gelen desteği gösterecektir. Yani anlayacağınız o süreç zarfında ne koparırsanız sizin avantajınıza olacaktır.
Öte yandan kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. Mutlaka ama mutlaka İngilizce öğrenin.
Bu gerçekten ilk ve en önemli önerim. Dil bilmeniz sizi her yerde bir adım öne çıkaracaktır.
Bilgisayar programlarını iyi öğrenin. Photoshop ve ıllustrator iş hayatında kulanacağınız ve bilmeniz gereken programlar. El çiziminden çok teknik çizim bilginizi geliştirmeye çalışın buda iş yerinde gerektiği zamanlarda daha pratik olmanızı sağlayacaktır.