Buğra Kaan URANOĞLU/İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştıma Hastanesi-Hemşire

•Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?
Merhaba ben Buğra Kaan URANOĞLU, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi mezunuyum aynı zaman Sağlık Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları Hemşireliğinde tezli yüksek lisans yapıyorum. Ege Üniversitesi Öğrenci Konseyi Genel Sekreterliği, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Fakülte Temsilciliği görevlerini yerine getirdim. Şuanda T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştıma Hastanesinde Hemşire olarak çalışıyorum.
Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Öğrencilik hayatım boyunca pek çok sosyal, kültürel ve sporsal faaliyetlere katıldım.Fakültemiz bünyesinde olan Hemşirelik Fakültesi Tiyatro Topluluğu ile hemşirelik tarihine ilişkin oyunların yanı sıra sosyal sorumluluk projesi olarak köy okullarında oyunlar sergiledik. Fakültemizde gerek ulusal gerekse ulusal çapta kongre ve sempozyumlar düzenlenmesinde aktif rol alarak katkılar sundum. Öğrenci merkezli bir üniversitede olmanın bütün avantajlarını yaşadım. Bahar şenlikleri ile baharın coşkusunu hep birlikte kutladık. Evet bir öğrenci olarak bu saydıklarımı ve fazlasını sizler de üniversitemizde yapabilirsiniz. Bunlar benim kişisel gelişimime çok büyük katkılar sundu. Hemşirelik mesleğinin olmazsa olmazı “iletişim becerileri”mi bu şekilde geliştirdim.
Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştıma Hastanesinde hemşire olarak çalışmaktayım. Mezuniyetimden sonra mesleğe atılma konusunda zorluk yaşamadan iş hayatına başladım. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 pandemisinde en ön saflarda yer alarak halkımıza hizmet ettim. Fakültemde edinmiş olduğum bilgiler sayesinde hastalarıma etkin bir bakım sunmanın yanı sıra onların her türlü sağlık ihtiyacını karşılama konusunda sağlık ekibinde etkin rol aldım. Bir buçuk ay Bozyaka EAH Covid Acil Servis, bir ay Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Acil Servis Arama Sonuçları Web sonuçları Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRN)’de Covid-19 Hemşiresi olarak görev aldıktan sonra kurumuma dönerek cerrahi yoğun bakım servisinde hemşirelik yapmaya devam ediyorum.
Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Üniversitem bana ve arkadaşlarıma çok geniş bir vizyon kattı.Olayları daha iyi görmemi, daha iyi analiz etmemiz sağladı. Bu şekilde işimi daha iyi yaptığımı düşünüyorum. Yaşayan bir kampüste öğrenim gördüğüm için de her bölümden arkadaşlar edinerek monoton bir eğitim hayatından ziyade daha sosyal ve akademik bir öğrencilik hayatı yaşadım. Mezuniyetimden sonra da bu arkadaşlıklar devam etti. Şuanda hemşire olsam da üniversitemin bir katkısı olarak diğer alanlarda da bir bilgi birikimim oldu.
Ege Üniversitesi’le bağlarınız nasıl devam ediyor?
Şuanda Ege Üniversitesinde öğrenciliğim devam ediyor. Gerek hocalarım gerekse arkadaşlarımla hemşireliğe, üniversitemizin geleceğine, eğitim kalitesine yönelik çeşitli çalışmalarda yer almaya devam ediyorum.
Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?”
Fakültemiz 1955 yılında Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi ile birlikte Ege Üniversitesinde açılan ilk bölümlerden birisidir. Hem ülkemizde hem de Avrupa’da yüksek öğrenim düzeyinde açılan ilk hemşirelik okulu olma özelliği taşıyan fakültemiz tarihi boyunca pek çok ilke imza atmıştır. Türkiye’nin ilk kurulan hemşirelik yüksekokulu, ilk açılan hemşirelik fakültelerinden birisi,ilk tam akredite olan hemşirelik fakültesi ve daha nice ilkler. Köklü geçmişi ve deneyimli akademik kadrosu ile ülkemizin en iyi hemşireleri burada yetişmektedir. Siz değerli hemşire adayı arkadaşlarımı kaliteli bir eğitim, sosyal ve sportif bir öğrencilik hayatı istiyorsanız sizleri de ailemizin bir parçası olarak görmek bizleri mutlu edecektir.