Aslı GÜNAL/ ASGÜN TARIM- FİRMA SAHİBİ

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama 2015 yılı mezunuyum. Mezun olduktan hemen sonra her öğrenci gibi akademik kariyer yapmak istedim ve yüksek lisansa başladım. Yüksek lisansımın 2. Yılına geldiğimde aktif olarak sahaya çıkmak istediğime karar verdim. Bu yüzden de programdan ayrıldım. Aktif olarak sahaya çıkmak demek benim doğup büyüdüğüm Aydın/Söke’ye geri dönmekti.
Öğrenciyken projesini çizdiğim ve yetiştiriciliği ile ilgili gerekli araştırmalarını yaptığım çilek üretimine başlamaya karar verdim. Söke’de ağırlıklı olarak pamuk yetiştiriliyor olması, yaptığım saha araştırmalarında çevre ilçelerde üretimin olmasına rağmen bu ürün çeşidinin Söke’de daha önce denenmemiş olduğunu görmek bu kararımı aktivasyona geçirmemi sağladı.
Okuldaki hocalarımla iletişimimi hiç kesmediğim için küçük bir alanda deneme yapmam için beni yüreklendirdiler. 3 yıl boyunca toprakta çilek yetiştirdim. Bu süreç hem deneyim kazanmamı hem de farklı uygulamaları araştırmam için bana olanak sağladı. Bu sürecin bir başka faydası 4. Yılına girdiğimde bitkiyi tanıyordum, işimi büyütmüştüm ve denenmemiş topraksız çilek serasını kurmaya hazırdım.
2019 yılında kendi topraksız çilek seramı, ASGÜN Tarımı kurdum. (@asguncilek)
İlk hasat sezonunu bitirdikten sonra danışmanlık vermeye başladım, bu da işleri daha da genişletti.
Hem denenmemiş olması hem de başarılı bir sonuç vermesi birçok kişinin dikkatini çekmiş olacak ki yerel gazetelere ve yerel TV programlarına konuk oldum. Genç bir kadın girişimci olmanın haklı gururunu röportajlar sırasında fazlasıyla yaşadım.
Süreç içinde Ege mezunu olmanın ayrıcalığını her seferinde yaşadım. Çünkü her aşamasında tıkandığım yerlerde okulumdaki hocalarımdan destek aldım. Öğrencisi olduğum zamanlarda okulun düzenlediği eğitim-teknik gezilere ve sosyal aktivitelere katılmanın faydasını fazlasıyla gördüm.
Konumu, tartışmasız eğitim kalitesi, öğrenci dostu, adı anıldığında her zaman saygı uyandıran bir EGE mezunu olmakla gurur duyuyorum.