Ahmet Eren Sayın/Genetiks Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi- Heliks ARGE – Biyoteknoloji

Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?
Merhaba ben Ahmet Eren Sayın. Biyoloji bölümü 2007 yılı Şubat dönemi mezuniyetimi takiben yine aynı bölümde özel öğrenci olarak yüksek lisans dersleri aldım. Aynı zamanda lisan son sınıfta öğrenimime devam ederken Ege Üniversitesi (EÜ) Genetik Hastalıkları Araştırma ve Uygulama Merkezinde (EGETAM) hem araştırma hem de çalışma fırsatı yakaladım. Bu fırsat mezuniyetimi takiben Ege Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalında yardımcı araştırmacı olarak devam etti. Bu süreç aslında yüksek lisansınız devam ettiği süreçle aynı zamana denk geliyordu. 2007 yılı Haziran ayında kendi alanımında teknoloji ithal eden özel bir firmada iş geliştirme sorumlusu ve uygulama uzmanı olarak çalışma hayatıma başladım. Bu süreçte bir çok kez yurtdışında yeni nesil genom analiz sistemleri ve proteomik sistemler halkında uygulama, satış ve Biyoinformatik eğitimleri alma fırsatı yakaladım. Çalışma hayatımda 2 farklı özel sektör deneyimi yaşadıktan sonra 2017 yılında şu an ortağı olduğum Genetiks Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi ve Heliks ARGE ve Biyoteknoloji şirketlerimde devam ediyorum.
Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Üniversite hayatı bana en çok sosyal olma ve sosyal ilişkiler kurmam açısında yol gösterdi. Ayrıca üniversite içerisindeki olanaklar ve deneyimlemelerim sayesinde şu an ki iş hayatıma devam ediyorum.
Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
Özellikle yeni nesil teknolojileri kullanarak genetik hastalıkların tanısı ve araştırılması üzerine çalışıyorum. Binlerce hastalığın tanısını koyan ve dünyadaki en yeni teknolojileri kullanan bir laboratuvarımız var. Aynı zamanda diğer biyoteknoloji firmamız ile ticari genetik tanı kitleri üretiyoruz.
Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
En önemli katkısı üniversitemizin olanakları oldu. Tüm alt yapı deneyimlerimi burda kazandım ve özel sektörde kendimi geliştirme fırsatım oldu. Özellikle değerli hocalarımızın yaklaşımları, bilim tutkuları ve o tutkularını bize aşılamaları sayesinde de ciddi kazanımlar elde ettiğimi düşünüyorum.
Ege Üniversitesi’le bağlarınız nasıl devam ediyor?
Hiç kopmadı. Şu an çalışma hayatım İstanbul’da devam etmiş olsa da hocalarımız ve birçok arkadaşımız ile bağlarımız hiç kopmadı. İzmir’e her gelişimde mutlaka bölüme uğramayı ihmal etmiyorum.
Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?”
Kesinlikle burda okumalarımı öneririm. Hem kampüs hayatı hem de büyük bir üniversite olması sebebiyle hem sosyal anlamda hem de çalışmak istedikleri konular hakkında deneyim kazanma şansları olacaktır