Faik Ferik Sırt/Oyak Holding Tarım ve Hayvancılık -Satış Temsilcisi

Değerli Mezunumuz merhaba, isminizi ve okuduğunuz bölümü belirterek biraz kendinizden bahseder misiniz?
Merhaba ben Faik Ferik Sırt. 2000 yılı Ege Üniversitesi Tarım Makinaları mezunuyum. 46 yaşındayım, evliyim,15 yaşında bir oğlum var. Uzun yıllar aile işletmelerimizde işveren olarak çalıştım.2013 yılında radikal bir karar alarak işyerimi devrettim ve özel sektörde mesleğim olan ziraat mühendisliği yapmaya karar verdim. İlk olarak global bir firmada 3 aylık messenger olarak bir projede görev aldım. Bu sürede bitmeden 1,5 ay sonunda sözleşmemi uzatarak promoter olarak aynı şirkette devam ettim.10 ay sonunda satış temsilcisi teklifi alarak kadroya geçtim.2 yıl bağ bölgesinde satış temsilciliğinden sonra üreticilerle kurduğum iyi diyalog sayesinde demand creator (saha destek) ünvanıyla mısır çeşitleri ve bitki koruma ürün tanıtım ve teknik faaliyetlerinde bulundum.1 yıl kadar da ağırlık mısır olmak üzere satışa destek ve teknik olarak yine Ege’de silaj bölgesinde arazi çalışmalarında bulundum.2019 yılı Şubat ayında Oyak Holding Tarım ve Hayvancılık grubuna bağlı Hektaş firmasından satış temsilciliği teklifi aldım ve Hektaş firmasında çalışmaya başladım. Halen daha bu firmada bağ ve pamuk bölgesinde satış temsilcisi olarak çalışmaktayım.

*Üniversite hayatınız boyunca sosyal aktiviteleriniz oldu mu? Size ne tür kazanımlar sağladığını düşünüyorsunuz?
Üniversite hayatımda da aile işletmemizde çalıştığım için bu tip sosyal aktivitelerde fazla bulunamadım fakat spora olan ilgimden dolayı fakültemizin futbol takımında top oynadım ve elimden geldiğince seminerlere katıldım, özellikle iletişim ile ilgili seminerler. Yeni neslin teknoloji anlamında çok iyi seviyede fakat özellikle birebir iletişim ve kendini ifade edebilme anlamında eksikleri olduğu kanısındayım. O yüzden bu tip aktivitelerin yeni nesil arkadaşlara iletişim anlamında çok şeyler katacağına inanmakta, okuyan ve yeni mezun arkadaşlara bu yönde tavsiyelerde bulunmaktayım.

*Tam olarak iş hayatınızda neler yapıyorsunuz? Birkaç örnekle açıklayabilir misiniz?
Bağ ve pamuk bölgesinde bitki koruma ürünleri satışı yapmakta ayrıca sorun yaşayan üretici ve bayilere teknik destek vermekteyim. İlacı sadece satma ile ilgili değil şirketimizi arayıp destek isteyen, bayiler aracılığı ile bizlere ulaşıp sorunlarını dile getiren üreticilere de arazi kontrolleri vs gibi hizmetlerle destek vermekteyim. Yeni çıkardığımız ürünlerin bayilere ve üreticilere tanıtımı, arazide uygulanması ve takibi gibi konularda da bölgemde yapılan tüm Hektaş faaliyetlerini planlamakta ve takip etmekteyim.

*Profesyonel iş hayatınızda ve sosyal hayatınızda Ege’de okumanın etkilerini nasıl hissettiniz?
Ege’de okumanın iş ve sosyal hayatta 1-0 önde başlamak olduğunu söyleyebilirim. Özellikle üniversitemizin ve fakültemizin kalitesinden bahsetmeye zaten gerek duymuyorum zira tüm mezunlarımızın ve mezun olacak arkadaşlarımızın da iş hayatında kendilerini çok iyi yerlerde göreceklerinden eminim. Kişisel görüşüm olarak Ege’de okumak isteyen her bireyin zaten mesleğini iyi yapmak isteyen kaliteli insanlar olduğunu biliyor ve görüyorum. Bundan sonrasının kişinin kendini hem bireysel hem de iş anlamında yetiştirme ve geliştirme isteğiyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca iş ararken kendileri ile aynı seviyede olan rakiplerle karşılaştıklarında işverenlerin tercihinin Ege mezunlarından yana olacaklarını bilmelerini isterim.

*Ege Üniversitesi’yle bağlarınız nasıl devam ediyor?
Halen daha hocalarım ve arkadaşlarımla görüşmekte ve elimden geldiğince okuyan ve yeni mezun arkadaşlara yardımcı olmaya çalışmaktayım. Vakit buldukça da ziyaret etmekteyim.

*Şimdiye kadar olan tecrübeleriniz doğrultusunda bir Ege Üniversitesi mezunu olarak Ege Üniversitesi’nde okuyan ve okumayı düşünen öğrencilere önerileriniz nelerdir?”
Kesinlikle ve kesinlikle aldıkları eğitimle yetinmemeleri, kendilerini her anlamda geliştirmelerini tavsiye ediyorum. Mutlaka teknolojiyi yakinen takip etmelerini, stajlarını iyi ve bilinçli şekilde yapmalarını, iletişim ile ilgili seminerleri takip etmelerini ve olmazsa olmaz en az bir tane olmak üzere yabancı dil konusunu ihmal etmemelerini şiddetle öneriyorum. Piyasadaki birçok firmanın yeni eleman almak istediği zaman o firmada daha önce staj yapmış veya geçici projelerde görev alıp iz bırakmış arkadaşlardan tercih edildiğini biliyor ve görüyorum. Özellikle ziraat mühendisi arkadaşlarımızın bazı projelerde görev alma hevesleri ve işe yatkınlıkları ile stajlarını ciddiyetle yapmalarının kendilerine çok fayda sağlayacağına eminim. Globalleşen dünyada mutlaka yabancı dil konusunu ihmal etmemelerini en azından mezun olmadan önce yabancı dil eğitimlerini bitirmelerini tavsiye ederim. Eğer iş hayatlarında bir fark yaratamayacaklarsa sıradan bir çalışan olarak devam edeceklerdir. Bunu istemeyen öğrenci ve mezun arkadaşlarımızın çoğalması dileğiyle herkese selamlar ve sevgiler sunarım. Başarılar sizinle olsun.